top of page

Yönetilemez ve Yönetilebilir Switch Arasında ki Farklar

Merhaba,

Mesleğimiz gereği switchler ile fazlaca haşır neşir olmaktayız. Otomasyonların, bilgisayarların, güvenlik cihazlarının, vb. birçok sistemin haberleşmesine olanak sağlayan cihazlardır. Switch üzerinde ki portlardan güvenli bir şekilde ağ paylaşımı ve yönlendirme yapmamızı sağlar.

Switchler Yönetilebilir ve Yönetilemez Switch olarak iki farklı grupta inceleyebiliriz.

Yönetilemez Switchler

Bu switch grubu daha basit uygulamalar için seçilir ve üzerinde herhangi bir konfigürasyona izin vermez. Aynı zamanda kurulum da gerektirmez. Tak çalıştır ( Plug and Play ) mantığı ile çalışmaktadır.

Yönetilebilir Switchler

Yönetilebilir switchler genelde bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Yönetilebilir switchler de her portları ayrı ayrı konfigürasyon yapmamıza olanak sağlar. Aynı zamanda siwtch üzerinde de bir çok konfigürasyon yaparak sistemin daha stabil daha güvenli hale getirmemizi olanak sağlar.

Yönetilebilir switchlerlerde ki birkaç özellikler ise;

Quality of Service (QoS)

Bu özellik sayesinde ağ trafiğini yönetebilir ve mevcut bant genişliğini ayarlayabiliriz. Böylece data yönetimi bizim elimizde olur.

Simple Network Management Protocol (SNMP)

Yönetilebilir switchler de en önemli özelliklerden birisi de SNMP özelliğidir. SNMP özelliği sayesinde network izlenebilir ve müdahale edilebilir hale gelir. Bu özellik ile bilişim çalışanları switchlere dokunmadan problemleri tespit edebilir ve tespit edilen problemleri giderebilir.

VLAN

VLAN ile ağ yöneticileri, farklı bir switch ve farklı bir uplink bağlantısı kullanmadan VLAN ile farklı gruplamalar yapabilir. VLAN yapısı ile networkü karışık yapılardan azaltmamızı sağlar.

YEDEKLİLİK

Kurduğunuz yapıda önemli sistemler çalışıyor ise sistem yedekliliğinin yanı sıra network yedekliliği de önem arz etmektedir. Bu tarz durumlarda yönetilebilir switchler de yedeklilik ön plana çıkmaktadır.

Yönetilebilir switchler de daha birçok özellik yer almaktadır. Fırsat buldukça bu özellikleri örnekleri ile açıklayacağım.

Şimdilik hoşçakalın…

41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Merhaba, Daha önce ki yazımız da yönetilebilir ve yönetilemez switchler arasında ki farklar dan bahsetmiştim. Okumak isteyenler buradan tekrar göz atabilirler. VLAN ( Virtual Local Area Network – Sana

Yazı: Blog2_Post
bottom of page