top of page

Remote Desktop Licensing Services Yapılandırması

Merhaba, Windows Server 2019 Remote Desktop Licensing Services kurulumuna geçmeden önce RDS yapılandırması ve lisansları ile ilgili kısa bir bilgi aktaracağım. Remote Desktop servisi daha önce olduğu gibi Remote Desktop sunucularına bağlantı kuracak olan User ve Computer için RDS CALs (Remote Desktop Servisi Client Access Licenses) istenmektedir. Windows server Remote Desktop Servisi 120 Gün süre ile DEMO ücretsiz olarak tam özellikleri ile kullanabilirsiniz. Lisans yapılandırmasında iki tür CAL vardır; RDS Per Device CALs RDS Per User CALs’ dır.


Her bir RDS lisans sunucusu, Uzak Masaüstü Hizmetlerinin önceki tüm sürümlerinden ve Uzak Masaüstü Hizmetlerinin geçerli sürümünden lisansları barındırabilir. Server 2019 RDS lisans sunucusu, önceki RDS sürümlerinden lisanları alabilirken, Server 2012 R2 RDS lisans sunucusu yalnızca Server 2012 R2’ ye kadar lisanları barındırabilir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

VMware ESXI kurulumuna başlamadan önce sisteminizin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığından emin olmanız gerekmektedir. En düşük donanım ve sistem gereksinimleri ise; VMware Compatibility Guide’ d

Yazı: Blog2_Post
bottom of page